صفحه اصلیتوصیه هایی برای کسب و کارتوصیه‌هایی برای پرداخت حواله ارزی در شرایط نوسان دلار

توصیه‌هایی برای پرداخت حواله ارزی در شرایط نوسان دلار

سید محمدرضا موسوی
مدیرعامل شرکت آذر تحلیل

 


روش‌های مختلفی توسط واردکنندگان برای پرداخت بهای کالای خریداری شده از خارج از کشور استفاده می‌شود.به عنوان یکی از اصول بدیهی این صنعت باید توجه داشت نقدینگی اندک فعالان بازار نیازمند مراقبت بیشتری است و ریسک‌پذیری آن هم به مراتب بالاتر از سرمایه‌های کلان است. این موضوع باعث گرایش آنها به پرداخت روی یک حساب باز یا اصطلاحا Payment in Open Account می‌شود. روش اول پرداخت یک سوم است. در این حالت یک سوم از مبلغ کل هنگام خرید کالا و یک سوم دیگر هنگام تحویل کالا پرداخت می‌شود. مابقی پرداخت نیز پس از فروش کالا صورت می‌گیرد. در این روش به دلیل تسویه حساب در زمان‌های مختلف، میانگین پرداخت متعادل شده و خطر نوسانات ارزی را کم می‌کند.
روش دوم بر اساس میزان موجودی انبار برحسب بهای دلار در همان زمان است و این موجودی نقش سرمایه در خریدهای آینده را دارد. در این حالت، قیمت موجودی انبار برحسب دلار به عنوان قسمتی از پرداخت خرید بعدی در نظر گرفته شده و میزان بدهی دلار را با این موجودی بالانس می‌کنیم. معمولا این موجودی تمام هزینه خرید بعدی را پوشش نمی‌دهد به همین دلیل مازاد آن را می‌توانیم با روش یک سوم پرداخت کنیم.
روش سوم به خرید نقدی اختصاص دارد و معمولا برای بازرگانانی که هنوز موفق به کسب اعتبار در برابر فروشنده نشده‌اند تنها گزینه پرداخت است. این شکل پرداخت هم مزایای خاص خود را دارد که تخفیف خرید نقدی یکی از آنها است. در این حالت اگر نوسان بهای ارز رو به پایین باشد،کاهش قیمت آن در برابر ریال با میزان تخفیف جبران خواهش شد و اگر نوسان رو بالا باشد علاوه بر سود حاصل از تخفیف، کاهش قیمت حواله را هم به همراه دارد.
یکی دیگر از روش‌های پرداخت، تسویه کل بدهی به صورت کامل و بر اساس زمانی است که فروشنده به خریدار می‌دهد. در این روش می‌توان قسمتی از کالا را به صورت ارزی و با سود کمتر پیش‌فروش کرد تا بدهی دلاری کاهش پیدا کند. افزایش سرعت فروش کالا، احتمال زیان در نوسانات دلار را به حداقل می‌رساند.
روش پنجم یکی از راه‌حل‌های کلاسیک بازار است و معمولا بازرگانان قدیمی و با تجربه بازار بیشتر از آن استفاده می‌کنند. در این حالت زمان پرداخت حواله با توجه به اخبار و رفتار بازار تعیین می‌شود. این افراد معمولا از اعتبار لازم در نزد فروشنده خارجی برخوردار هستند و بر اساس تقاضای بازار و اخباری که ممکن است باعث کاهش قیمت دلار شود، زمان پرداخت حواله را تعیین می‌کنند. نکته اینجا است که این روش اگرچه باعث کاهش قیمت حواله و افزایش سود می‌شود اما ریسک زیادی برای خریدار به همراه دارد.
یکی از راه‌حل‌هایبین‌المللی برای پرداخت بهای کالا این است که 10 درصد قیمت به صورت پیش پرداخت و مانده بدهی در زمان تحویل کالا پرداخت می‌شود که این روش با توجه به نوسانات دلار در ایران برایبازرگانان ایرانمناسب نیست.
بدیهی است این روش‌ها با توجه به نرخ بالای نوسانات ارز در بازار رایانه و تلفن همراه برای صنعت IT تعریف شده و با توجه به امکان برخورداری از ارز مرجع و مبادلاتی در سایر حوزه‌ها ممکن است نیازی به استفاده از روش‌های مختلف پرداخت و تحمل ریسک آن نباشد.
قطعا نیازی به توضیح اهمیت کالای فناوری اطلاعات و نقش آن در رشد و اعتلای کشور نیست و در حال حاضر مهم‌ترین مشکل این صنعت بهای تمام شده کالا و نوسانات قیمت است. اگر واردکنندگان این بخش امکان استفاده از ارز مبادلاتی را داشته باشند می‌توانند فناوری روز را با هزینه کمتری در اختیار جامعه قرار دهند و نتیجه آن هم افزایش کارآمدی بخش‌های مختلف جامعه خصوصا آینده‌سازان این کشور است. امید است با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید این نوسانات از بازار برداشته شود و شاهد تدبیر مسئولین در این خصوص باشیم.

به اشتراک بگذارید!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn