صفحه اصلیتوصیه هایی برای کسب و کارسرمایه‌های سرگردان بازار لپ‌تاپ را تهدید می‌کنند

سرمایه‌های سرگردان بازار لپ‌تاپ را تهدید می‌کنند

سید محمدرضا موسوی*


در اقتصاد خرد نظریه‌ای وجود دارد که به آن نظریه بازی می‌گویند و بر مبنای آن، شرایط کسب و کار مانند یک بازی در نظر گرفته می‌شود. هر بازیکن بنا به شرایط رقابت، استراتژی خود را انتخاب می‌کند و با تحلیل وضعیت رقبا، تاکتیک‌های لازم برای حفظ و توسعه تجارت خود را بکار می‌گیرد. این تئوری بر مبنای فرمول‌های دقیق ریاضی استوار است و استفاده درست از آن می‌تواند موفقیت یک بنگاه اقتصادی را تضمین کند و در مقابل ضعف در تحلیل و برآوردهای بازیکنان، شکست حتمی را در پی خواهد داشت. آنچه که تا کنون باعث شده فعالان تجاری حوزه فناوری با استفاده از این روش موفق باشند، رفتارهای منطقی بازار و وفاداری عوامل آن به قوانین بازی است. نوسانات بازار هم قسمتی از شرایط آن هستند و توانایی یک مدیر شامل آمادگی در برابر این نوسانات است. یکی از نکات کلیدی در این شیوه از تجارت این است که هر دو طرف برنده هستند و نمی‌توان رابطه میان فروشنده و خریدار را با شرایط مقطعی در کوتاه‌مدت به خطر انداخت و انتظار موفقیت داشت. در این تئوریحذف رقبا به دلیل ایجاد تنش در اکوسیستم تنها در شرایط خاصی پذیرفته می‌شود و معمولا نیازمند استراتژی‌های دشواری است که چندان به صرفه نخواهد بود.
یک بازیکن موفق در این میدان همواره نیم نگاهی به حاشیه‌ها دارد و برای تحلیل شرایط فعلی بازار باید مختصات آن را با در نظر گرفتن سایر بازارهای سرمایه ترسیم کرد. بازار خودرو فعلا بلاتکلیف است و سرمایه‌گذارندارد؛ بازار مسکن نیز با وجود سود تضمین شده، نمی‌تواند موضوعی جدی برای سرمایه باشد زیرا سودآوری آن در بلند مدت به نتیجه می‌رسد. واسطه‌گری ملک هم با توجه به افزایش قیمت‌ها در سال گذشته و نزدیکی به آستانه تحمل خریداران عمومی فعلا منطقی نیست. از دیگر بازارهای موازی سرمایه می‌توان به طلا اشاره کرد. این بازار اگرچه با وجود التهاب فراوان، سودآوریمناسبی دارد اما افت وخیز اخیر طلا باعث فرار سرمایه از این بازار شده و تا چند هفته آینده، ثبات آن قابل پیش‌بینی نیست. بازار ارز مانند دلار و درهم امارت، در سطح خرد تاثیر چندانی روی نوسانات ندارند و روند آن از ابتدای سال جاری نشان می‌دهد بازار با ثبات نسبی همراه است. این بازار علیرغم تمام تنش‌های اخیر دارای بازیکنان ثابتی است و ورود و خروج سرمایه از آن تحت شرایط مشخصی انجام می‌شود. در نهایت به بازار بورس می‌رسیم که اگرچه به عنوان تیتر رسانه‌ها عملکرد موفقی داشته اما تحلیل‌هایکارشناسان اقتصادی نشان می‌دهد جهت حرکت بورس ایران در کوتاه مدت تغییر خواهد کرد.
آنچه تهدیدی جدی برای بازار لپ‌تاپ به عنوان یکی از محصولات پرتقاضا تلقی می‌شود سرمایه‌های سرگردانی هستند که جایی برای سرمایه‌گذاری ندارند. نرخ رشد تورم اجازه فرصت‌سوزی به صاحبان سرمایه را نمی‌دهد و در مقابل بازارهای فعلی نیز با خطرات جدی روبرو هستند. بورس طی ماه گذشته عملکرد موفقی داشته و غیر از خودروسازها، سایر سهام‌ها با رشد همراه بوده‌اند. اما زمانی که این حباب بترکد سرمایه‌های سرگردان از دو طریق می‌توانند روی بازار لپ‌تاپ موثر باشند. روش اول هجوم این سرمایه به سمت ارز است که نوسان زیادی به قیمت‌ها تحمیل خواهد کرد و علاوه بر افزایش بهای تمام شده کالا، باعث می‌شود واردات و جریان عرضه با کاهش روبرو شود. روش دوم ورود مستقیم این سرمایه به بازار فناوری اطلاعات است. پیوستگی بازار ارز و لپ‌تاپ نشان می‌دهد تا زمانی که ارزش درهم زیر هزار تومان و ارزش دلار زیر 3600 تومان است، نرخ ارز نمی‌تواند به بازار لپ‌تاپ شوک وارد کند اما افزایش نرخ این دو در بالاتر از این مقدار، نتیجه‌ مثبتی در پی نخواهد داشت.
این سرمایه‌های سرگردان قانون بازی را نادیده می‌گیرند چون با آن آشنا نیستند. خطر افرادی که نمی‌دانند سرمایه خود را در کدام بازار وارد کنند برای بازار فناوری کاملا جدی است زیرا قسمت عمده‌ای از فضای کسب و کار فناوری اطلاعات از افرادی تشکیل شده که بنیه مالی محدودی دارند و قسمت عمده سرمایه خود را در همین بازار متمرکز کرده‌اند. این افراد با تمام ضعف‌هایی که دارند، از قواعد مشخصی برای تجارت پیروی می‌کنند که احترام به مصرف‌کننده و سودآوری منطقی، پایه و اساس آن را تشکیل می‌دهند. زمانی که رابط میان بازیکنان نامتعادل می‌شود، پیامدهای بازی برای اغلب بازیکنان غیرقابل پیش‌بینی است و عقلانیت اقتصادی در آن وجود ندارد. این عدم تعادل حذف فعالان باتجربه را در پی خواهد داشت.
* مدیرعامل شرکت آذرتحلیل

به اشتراک بگذارید!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn