خرداد را استراحت کنید

محمدرضا موسوی*

 

خرداد برای فعالان بازار ماه کسالت باری است. سنت قدیمی این ماه، رکود و کاهش تقاضا است که هر سال تکرار می‌شود و راه گریزی هم ندارد. بعد از تعطیلات سال نو هنوز بازار جان نگرفته که خرداد آغاز می‌شود و با گشتی در بازار می‌توان این رکود را مشاهده کرد. کسب و کار نیمه تعطیل می‌ماند و فضای تجارت حول تحلیل‌های سیاسی و پیش‌بینی نتایج آن بر اوضاع اقتصادی صنف جلو می‌رود. دلیل این رکود را می‌توان در دو عامل تقارن با امتحانات مدارس به عنوان مهم‌ترین مخاطبان بازار رو به رشد فناوری و چندین تعطیلی در این ماه دانست که تقریبا یک هفته از این ماه را از تقویم کسب و کار خارج می‌کند.
موضوع دیگر که امسال سایه آن بر متن و حاشیه بازار سنگینی می‌کند تحولات سیاسی کشور است که به صورت مستقیم از طریق حجم واردات و هم به صورت غیرمستقیم از طریق نرخ ارز، جریان عرضه را تحت تاثیر قرار داده است. نوسانات نرخ ارز و عدم توانایی برآیند بازار پس از تحولات کشور باعث شده تا میزان واردات کاهش چشمگیری داشته باشد و پیش‌بینی کاهش کالا در اواخر خرداد ماه چندان دور از انتظار نیست. البته تاثیر این نوسانات با افزایش تقاضا در تیر ماه جبران خواهد شد و حجم قابل توجهی از کالای فناوری در همان دهه ابتدای تیر به فروش می‌رسد. اما آنچه اتفاق می‌افتد این است که در ماه خرداد معمولا اغلب فعالان بازار موجودی مثبت کالا دارند و با کاهش تقاضا در این ماه سعی می‌کنند انگیزه خرید را از طریق رقابت در قیمت افزایش دهند و سهم بازار خود را با فروش کالا در بهایی نزدیک به قیمت خرید و در مواقعی کمتر از قیمت تمام شده حفظ کنند. این روند مدت زیادی دوام ندارد و با ورود به ماه تیر و خروج بازار از رکود، موجودی کالا ظرف چند روز تخلیه خواهد شد. نکته در این است که امسال رونق تابستانی کالا به علت کاهش حجم واردات زودگذر خواهد بود و جریان عرضه پس از هفته اول تیر با موج افزایش قیمت روبرو می‌شود. در نتیجه بازار متعادل تابستانی از دهه سوم تیر آغاز خواهد شد و فعالان بازار که توانایی درک و شناسایی این زمان‌بندی را داشته باشند می‌توانند از تبعات رکود خودداری کنند. لکن جریان اقتصادی در طول این سال‌ها نشان داده که هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است موضوعی هر چند کوچک، روند تکراری سال‌های گذشته را تغییر دهد.
* مدیرعامل شرکت آذر تحلیل

 

به اشتراک بگذارید!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn