جستجوگر مطالب

صفحه اصلینقد و بررسیراهنمای ساده پردازنده در لپ‌تاپ‌ها

راهنمای ساده پردازنده در لپ‌تاپ‌هاپردازنده‌ یا CPU توان پردازش لپ‌تاپ را مشخص می‌کند و علاوه بر آن سایر قطعات هم متناسب با پردازنده انتخاب می‌شوند پس نوع لپ‌تاپ نیز به پردازنده آن وابسته است.  حتما نکاتی خواهید خواند که قبلا از آن بی‌اطلاع بودید پس ادامه دهید.


لپ‌تاپ و دسکتاپ

پردازنده لپ‌تاپ‌ها در مقایسه با دسکتاپ قدرت کمتری دارد زیرا در ولتاژ پایین‌تری فعالیت می‌کند و به همان میزان حرارت کمتری خواهد داشت. این موضوع روی عمر باتری هم موثر است ضمن اینکه لپ‌تاپ‌ها فضای محدودی برای تهویه گرما دارند. در حالت تئوری این اختلاف زیاد نیست زیرا توان عملیاتی پردازنده‌های دو گروه مشابه است و از نظر فرکانس و حافظه کش تفاوت زیادی ندارند اما در عمل، لپ‌تاپ‌ها توانایی کمتری برای اجرای نرم‌افزارهای حرفه‌ای دارند.


اینتل یا AMD

اینتل انتخاب بهتری در شرایط فعلی است. زیرا پردازنده‌های AMD در یک قیمت مشابه، توان پردازش کمتری ارایه می‌کنند در نتیجه کمتر در لپ‌تاپ‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند. البته در پردازنده‌های AMD‌ از هسته‌های گرافیکی بهتری استفاده می‌شود و در برخی مدل‌های ارزان قیمت AMD پیشنهادات خوبی وجود دارد اما ولی باز هم زمانی که ترکیب پردازش و گرافیک را در این دو تولیدکننده مقایسه می‌کنیم، اغلب مدل‌های اینتل امتیاز بیشتری دارند.


تعداد هسته

هر چه تعداد هسته‌ها بیشتر باشد پردازنده می‌تواند به درخواست‌های بیشتری پاسخ دهد پس پردازنده چهار هسته‌ای برای اجرای همزمان چند برنامه بهتر از پردازنده دو هسته‌ای است. به این قابلیت مالتی‌تسکینگ (multi-Tasking) می‌گویند یعنی پردازنده چندین وظیفه (Task) را به صورت همزمان انجام دهد. زمانی که در حال مرور وب هستید و یک موزیک هم در حال پخش است احتمالا آنتی‌ویروس در پس‌زمینه نیز مشغول بررسی فایل‌ها است و علاوه بر این چندین سرویس مخصوص ویندوز هم به فعالیت مشغول هستند. این حالت نمونه‌ای از مالتی‌تسکینگ است و CPU بطور همزمان به تمام آنها پاسخ می‌دهد. سال‌ها پیش باید منتظر می‌ماندید یکی از آنها تمام شود تا عملیات بعدی را شروع کنید.


فرکانس

توان پردازش CPU با فرکانس مشخص می‌شود و هر چقدر فرکانس بیشتر باشد یعنی پردازنده می‌تواند محاسبات بیشتری را در واحد زمان انجام دهد. پس بین دو مدل مشابه، پردازنده‌ای که فرکانس بالاتری دارد دارای سرعت بیشتری است. به فرکانس، کلاک هم گفته می‌شود و در پردازنده‌ها ثابت است. یکی از دلایل اصلی اختلاف در پردازنده‌های یک خانواده مثل Core i5 یا Core i7 به همین فرکانس آنها وابسته است.


کش

کش، کاشه یا حافظه نهان به حافظه بسیار سریع درون پردازنده‌ها گفته می‌شود که داده‌ها را قبل از پردازش در اختیار پردازنده قرار می‌دهند. هرچقدر کش بیشتر باشد داده‌ها و دستورات بیشتری در آن ذخیره می‌شوند که این موضوع برای ویرایشگرهای عکس، فیلم، صدا و محتوای سه‌بعدی حیاتی است. پردازنده‌های رایج در بازار دارای یک تا ۶ مگابایت کش هستند. کش دارای چند لایه (معمولا سه لایه) است که در اغلب پردازنده‌های اینتل، لایه سوم توسط هسته‌های پردازشی و هسته گرافیکی قابل دسترسی است.


Core ix

این مجموعه دارای سه گروه پردازنده است. پردازنده‌های Core i3 مدل‌های متوسط هستند و پردازنده‌های Core i5 کاربرد نیمه‌حرفه‌ای دارند. پردازنده‌های Core i7 نیز شامل مدل‌های حرفه‌ای می‌شوند. اشتباه نکنید Core i7‌ هفت هسته پردازشی ندارد و این اعداد برای مقایسه این خانواده‌ها تعیین شده‌اند. اینتل برای معرفی این سه گروه به ترتیب از عبارت خوب، خوب‌تر و عالی استفاده می‌کند. اختلاف این پردازنده‌ها در مواردی مثل فرکانس، تعداد هسته، حافظه کش و برخی فناوری‌ها مثل توربو بوست (Turbo Boost) یا هایپر تریدینگ (Hyper-Threading) است.


رده‌بندی

پردازنده های Core i7‌ برای کاربردهای حرفه‌ای تولید شده‌اند و توان اجرای نرم‌افزارهای مهندسی، طراحی و محاسبات مربوط به بازی را دارند. در این پردازنده‌ها از ۴ هسته پردازشی استفاده می‌شود.

پردازنده‌های Core i5 قدرت کمتری در مقایسه با Core i7‌ دارند اما می‌توانند نرم‌افزارهای حرفه‌ای را با سرعت پایین‌تری اجرا کنند.

پردازنده‌های Core i3 برای کاربردهای خانگی و روزمره مناسب هستند ولی کاربردهای حرفه‌ای مانند ویرایش فیلم و محاسبات سنگین در آنها به کندی انجام می‌شود.


خانواده‌ها

پردازنده‌های فعلی موجود در بازار لپ‌تاپ‌ها به سه گروه تقسیم می‌شوند.

سندی‌بریج: مربوط به سال ۲۰۱۱ هستند و مدل آنها یک شماره چهار رقمی است که با عدد ۲ شروع می‌شود. این پردازنده‌ها اختلاف کارایی زیادی با مدل‌های بعدی خود ندارند اما به دلیل مصرف توان و بخش گرافیکی، قابل توصیه نیستند.

آیوی‌بریج: در سال ۲۰۱۲ وارد بازار شدند و شماره مدل آنها با عدد ۳ شروع می‌شود. این مدل‌ها جایگزین سندی‌بریج شدند و در حال حاضر منطقی‌ترین گزینه‌های موجود در لپ‌تاپ‌ها هستند.

هز ول (haswell): در سال ۲۰۱۳ معرفی شدند و در ابتدای شماره مدل، دارای عدد ۴ هستند. این پردازنده‌ها هنوز بطور گسترده در لپ‌تاپ‌ها استفاده نشده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا پاییز تنوع بیشتری پیدا کنند.


بخش گرافیکی پردازنده

درون پردازنده‌ها یک هسته گرافیکی قرار دارد که نقش کارت گرافیکی را ایفا می‌کند. این بخش گرافیکی در پردازنده‌های نسل دوم یا سندی‌بریج با نام HD Graphics 3000 مطرح شد و در پردازنده‌های آیوی‌بریج به HD Graphics 4000 ارتقا پیدا کرد. این هسته گرافیکی می‌تواند محتوای دوبعدی مانند فیلم و عکس را به خوبی نمایش دهد و حتی برای نمایش‌های تصویری در آن از موتور گرافیکی کویییک‌سینک استفاده شده است اما برای پخش بازی‌ها مناسب نیست. یکی از دلایل اختلاف پردازنده‌های سندی‌بریج و آیوی‌بریج در همین بخش گرافیکی آنها است که باعث می‌شود پردازنده‌های نسل سوم یا آیوی‌بریج کارایی بهتری داشته باشند. پردازنده‌های جدید نسل چهارم دارای تراشه‌های گرافیکی با مدل‌های HD 4200 تا HD 5200 هستند و به آنها Iris‌ گفته می‌شود.


Turbo Boost

با کمک این فناوری، فرکانس پردازنده زمانی که نیاز به توان بیشتری باشد بطور خودکار افزایش پیدا می‌کند. توربو بوست پیچیدگی‌های خاص خود را دارد به عنوان مثال اگر تنها به توان یکی از هسته‌ها نیاز باشد بقیه هسته‌ها خاموش می‌شوند و حتی به جای روشن کردن هسته دوم، فرکانس همین بخش تا ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و اگر لازم شد هسته دوم و هسته‌های بعدی فعال می‌شوند. اگر به مشخصات پردازنده‌های جدید توجه کنید دو فرکانس خواهید دید که یکی از آنها فرکانس پایه برای حالت بهینه توان است و دیگری فرکانس توربو برای حالت حداکثر توان پردازشی است.


هایپرتریدینگ

فناوری هایپرتریدینگ برای افزایش توان پردازنده در پردازش چندین رشته مختلف به صورت همزمان ایجاد شده است. زمانی که تعداد درخواست‌ها از پردازنده زیاد می‌شود تعداد هسته‌ها می‌توانند محدود کننده باشند زیرا ممکن است از تمام توان یک هسته استفاده نشود و تا پایان پردازش آن دستور، قسمتی از طرفیت پردازنده هدر رود. در فناوری هایپرتریدینگ هسته‌های فیزیکی تبدیل به دو هسته مجازی می‌شوند و سیستم عامل به جای یک دستور، بطور همزمان دو دستور را به سمت پردازنده ارسال می‌کند.در نتیجه یک پردازنده Core i7 می‌تواند به جای چهار هسته فیزیکی، دارای هشت هسته منطقی یا مجازی باشد. پس اگر جایی عبارت هشت هسته را دیدید منظور همین فناوری است که تعداد هسته‌ها را دوبرابر کرده است ولی توان پردازش آن تفاوتی با قبل ندارد.

منبع : Laptop Media

به اشتراک بگذارید!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn