جستجوگر مطالب

صفحه اصلینقد و بررسیگوگل٬ امیدوار به پیشرفت چشمگیر تبلت های اندرویدی

گوگل٬ امیدوار به پیشرفت چشمگیر تبلت های اندرویدی

باید با حقیقت روبرو شد، تا زمان معرفی نکسوس ۷ (۲۰۱۲) تبلت های اندرویدی خوب فروش نمی رفتند. در اصل تنها تبلت موفق اندرویدی قبل از آن٬ کیندل فایر آمازون بود که به نوعی در اکوسیستم اندروید یک خارجی به حساب می آید و آمازون با کشیدن لایه ای کاملا اختصاصی بر روی اندروید٬ حتی فروشگاه و پشتیبانی مجزایی برای آن در نظر گرفته.

نکسوس ۷ با حضورش نه فقط ۷ میلیون فروش کرد بلکه وجهه عمومی تبلت های اندرویدی را هم بهبود بخشید و سهم فروش آنها در فصل اخیر را به نزدیک ۵۰ درصد رساند تا تعداد تبلت های اندرویدی فعال٬ از ۱۰ میلیون به ۷۰ میلیون برسید که رشدی بسیار چشمگیر است. ولی با تمام اینها٬ هنوز بیشتر تبلت های اندرویدی پشت سر آیپد قرار دارند و کمبود اپلیکیشن های اختصاصی برای آنها٬ به چشم می آید. اما هوگو بارا از مدیران گوگل٬ می گوید سخت افزارها نیز همپای اپلیکیشن ها نیازمند بهبود جدی هستند.

تقریبا گفتن این جمله توسط مدیران گوگل که "وضعیت اپلیکیشن های اندرویدی برای تبلت ها در حال بهبود است" تبدیل به یک سنت و اصرار سالانه شده و در حالی که نمونه هایی عالی برای این ادعا وجود دارند (به عنوان مثال گوگل پلاس٬ پاکت و فلیپ بورد) ولی هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به عدد اپلیکیشن های مخصوص آیپد وجود دارد. مثلا اپلیکیشن های توییتر٬ ٬Rdio اسپاتیفای٬ دراپ باکس٬ و یلپ در iOS دارای نسخه اختصاصی آیپد هستند٬ اما در اندروید فقط نسخه موبایل آنها باد شده تا تمام صفحه تبلت را بپوشاند.

هوگو بارا٬ رئیس بخش مدیریت محصولات اندروید معتقد است که این اختلاف در حال رنگ باختن است: «در حال حاضر ۶۰ درصد از اپلیکیشن هایی که انتظار دارید در هر دسته بندی باشد٬ دارای یک رابط کاربری مناسب برای تبلت هستند.» ولی تا ۱۰۰ درصد هنوز راه زیادی باقی است.

هوگو بارا می گوید وضعیت نسبت به سال گذشته بهتر شده و بهینه بودن اپها برای تبلت ها٬ دیگر مشکلی زمین گیر نیست. دستورالعمل طراحی اپلیکیشن برای تبلت  در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته و حتی بخشی مجزا برای نمایش اپهای مخصوص تبلت در گوگل پلی ایجاد شده. بارا می گوید از بین ۲۰ توسعه دهنده بزرگ اپلیکیشن ها٬ ۱۹ تا از آنها اکثر عناوین اصلی خود را برای تبلت های اندرویدی ارائه کرده اند. ولی با این حال٬ هنوز نسخه های جدید ابتدا برای iOS عرضه می شود.

چیزی که هوگو بارا به درستی روی آن انگشت می گذارد٬ ضعف سخت افزاری تبلت های اندرویدی است: «واقعا فکر می کنم که وقتی درباره تبلت ها صحبت می کنیم٬ اکوسیستم اندروید نتوانسته به اندازه کافی پیشروی کند.» دیو برک٬ یکی از مدیران بخش مهندسی اندروید می گوید سری نکسوس فقط برای پول در آوردن تولید نمی شود بلکه در اصل قرار است الگویی باشد برای سایر شرکت ها٬ تا درک کنند که یک محصول اندرویدی چقدر می تواند خوب باشد.

بارا هم معتقد است که شرکت های سازنده تبلت٬ از تمام توان شان برای مجهز کردن دستگاه ها استفاده نمی کنند: «وقتی به کاری که HTC با One کرد نگاه می کنیم٬ یک محصول ناب می بینیم. چرا کسی در حوزه تبلت ها چنین چیزی نساخته؟ یا ۱۰ تبلت مثل آن نداریم؟» او می گوید بخشی از کار به هزینه ها بر می گردد. مثلا اگر قرار بود نکسوس ۷ جدید با کیفیت One ساخته و پرداخته شود، کف قیمتی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار می داشت.

گوگل با سری نکسوس به خصوص نکسوس ۷ در اصل دست از ساختن محصولات مرجع کشید و حالا دارد رسما با شرکای سخت افزاری اکوسیستم اندروید٬ رقابت می کند. طبق گفته ساندار پیچای رئیس بخش اندروید و با تایید هوگو بارا٬ به زودی نکسوس ۱۰ جدید را نیز خواهیم دید که قرار است با مشخصات مناسب مانند نکسوس ۷ جدید و با قیمتی در حدود ۴۰۰ دلار معرفی شود.

آیا بالاخره شرکت های سازنده تبلت های اندرویدی روی به استفاده از بهترین سخت افزارها در محصولات خود می آورند؟ آیا رقابتی که گوگل در درون خانواده راه انداخته باعث تشویق آنها به دست و دلبازی بیشتر می شود؟ آیا اندروید در حوزه تبلت٬ عقب ماندگی خود در بحث کیفیت اپلیکیشن ها را جبران می کند؟

اینها مواردی است که باید حل شود تا بتوان گفت تبلت های اندرویدی از هر نظر دوشادوش آیپد قرار گرفته اند. احتمال دارد تا سال آینده٬ همه این مشکلات رفع شده باشد. از قدیم گفته اند با یک گل بهار نمی شود٬ ولی نکسوس ۷ جدید می تواند سرآغاز بهاری برای تبلت های اندرویدی با کیفیت تر شود.

منبع : نارنجی

به اشتراک بگذارید!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn