جستجوگر مطالب

صفحه اصلینقد و بررسیمعرفی و نقد لنوو تینک‌پد Edge E530

معرفی و نقد لنوو تینک‌پد Edge E530

Lenovo Thinkpad Edge E530

محصولات لنوو در دو گروه مجزا طبقه‌بندی می‌شوند و به دلیل وجود امکانات متنوع و روش‌های قیمت‌گذاری، هر کدام از این گروه‌ها دارای مخاطب خاص خود هستند. رده عمومی لپ‌تاپ‌های لنوو با آیدیاپد معرفی می‌شوند و لپ‌تاپ‌های حرفه‌ای این برند نیز تینک‌پد نامگذاری شده‌اند. در واقع رده تینک‌پد همان الگوی تعریف شده توسط IBM‌ را پیگیری می‌کند و به همین دلیل هم قیمت بالاتری دارند. محصولات رده تینک‌پد دارای کیفیت بالاتری هستند و غالبا توسط متخصصین و حرفه‌ای‌ها برای استفاده در شرایط متفاوت انتخاب می‌شوند. رده تینک پد دارای چندین زیرمجموعه است و به تازگی محصولات جدیدی به این گروه اضافه شده که در مقایسه با سایر مدل‌ها دارای قیمت مناسب‌تری هستند. مدل‌های سری Edge‌ در این گروه قرار می‌گیرند.

Edge E530

لپ‌تاپ‌های E530 لپ‌تاپ‌های E530 یکی از نمونه‌های موفق تولید شده از رده تینک پد برای کاربردهای روزمره است که با قیمت خود کاربران عمومی را هدف قرار داده است. با این حال لنوو مدعی است این لپ‌تاپ‌ها برای کاربرانی مانند مدیران و مصرف‌کنندگان تجاری تولید شده است. در این محصولات طراحی بدنه و مشخصات فنی منطبق با نیاز این گروه از مخاطبان طراحی شده و در مقابل قیمت آن‌ها نیز کاملا مقرون به صرفه است. Edge E530 در میان مدل‌های شاخص تینک‌پد قرار ندارد و حتی مشخصات فنی و برخی ویژگی‌های ظاهری آن نیز مشابه مدل‌های قدرتمند این رده نیست با این حال E530 با وجود قیمت پایین همچنان یک تینک‌پد محسوب می‌شود.

بدنه این مدل از آلیاژهای آلومینیوم تولید شده است و ظاهر زبر فلزی دارد. لنوو رنگ‌بندی‌های متنوعی را برای این مدل در نظر گرفته است و سه رنگ شاخص برای این مدل‌ها شامل مشکی، قرمز و آبی هستند. البته این شرکت نام‌های مختلفی را برای این رنگ‌ها گذاشته است و به عنوان مثال به رنگ مشکی این مدل‌ها سیاه نیمه‌شب می‌گوید. این رنگ اگرچه زیبایی‌های خاص خود را برای یک لپ‌تاپ تجاری دارد با این اثر انگشت را نمایان می‌‌کند و لازم است که در دوره‌های زمانی مشخص، دستگاه را تمیز کنید. برخلاف پوشش بیرونی، قسمت زیرین دستگاه از پلاستیک فشرده سیاه رنگ پوشیده شده است و این جنس بدنه را در مدل‌های آیدیاپد بیشتر می‌بینیم.

یکی از نکاتی که در مورد طراحی می‌توان به آن اشاره کرد اندازه دستگاه است. اغلب مدل‌های تینک‌پد لپ‌تاپ‌های ظریفی نیستند و ظاهری صنعتی دارند به همین دلیل هم کمتر مورد توجه کاربران عمومی قرار می‌گیرند. در Edge E530 این موضوع بیشتر به چشم می‌خورد. با توجه به قیمت این دستگاه می‌توان آن را یک مدل عمومی توصیف کرد اما زمانی که ضخامت بدنه را اندازه‌گیری کنیم خواهیم دید از اغلب مدل‌های هم رده خود بزرگ‌تر است و ارتفاع آن از ۲٫۵ سانتی‌متر بیشتر می‌شود. وزن این دستگاه نیز حدود ۲٫۵ کیلوگرم است و نمی‌توان آن را در گروه سبک‌وزن‌ها قرار داد. برای یک لپ‌تاپ ۱۵ اینچی وزن ۲٫۵ کیلوگرم زیاد نیست و حتی می‌توان گفت یک وزن متعارف را در این دستگاه شاهده هستیم اما زمانی که به رده تولیدی این دستگاه نگاه کنیم اغلب لپ‌تاپ‌های تجاری دارای مشخصات بهتری هستند. معمولا مدیران و کاربران تجاری از دستگاه‌های سبک استفاده می‌کنند و اگر لنوو مخاطب هدف این دستگاه را رده دیگری قرار داده بود می‌توانستیم از وزن این مدل به راحتی صرف‌نظر کنیم.

در حاشیه‌های این دستگاه امکانات مناسبی دیده می‌شود و اغلب نیازهای کاربران برای استفاده از درگاه‌های ارتباطی در دو سمت دستگاه قرار گرفته است. به عنوان مثال در سمت چپ می‌توان سه درگاه USB را مشاهده کرد که دو عدد از آنها با استانداردهای نسل سوم سازگار هستند و از سرعت انتقال پنج گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند. در همین بخش دو درگاه تصویری HDMI و VGA هم قرار گرفته است. در سمت راست، محل ورود دیسک‌های نوری بیشترین سطح را اشغال کرده است و در دو طرف آن می‌توان یک درگاه USB، جک‌ صوتی، درگاه شبکه گیگابیتی و محل اتصال آداپتور را دید. درحاشیه جلویی دستگاه امکانات کمتری دیده می‌شود و یک کارتخوان با پشتیبانی از چهار نوع حافظه استاندارد در این قسمت قرار گرفته است. این حافظه‌ها شامل SDHC، SDXC، SD و  MMCهستند. اسپیکرها در E530 صدای شفافی دارند ولی مانند اغلب نوت‌بوک‌ها دارای حجم نیستند و صدای منتشر شده فاقد صدای باس است. این اسپیکرها در دو طرف کیبورد قرار گرفته‌اند.

یکی از مهمترین بخش‌ها در لپ‌تاپ‌های تینک‌پد کیبورد آنها است. دلیل اهمیت این بخش را می‌توان در طراحی کلیدها و فرم آنها عنوان کرد زیرا تمام جزییات به صورت اختصاصی برای کیبورد لپ‌تاپ‌های تینک‌پد تولید شده و در سایر برندها دیده نمی‌شود. لنوو نام این کیبورد را AccuType گذاشته است و تاکید دارد هنگام تایپ با آن میزان خطا به کمترین حد ممکن می‌رسد. هر کدام از کلیدها در حاشیه پایینی دارای انحنا هستند و حالت لبخند دارند ضمن اینکه سطح بزرگ آنها باعث می‌شود تایپ در لپ‌تاپ مشکلات کمتری داشته باشد. یکی از اشکالاتی که به این کیبورد می‌توان گرفت فقدان نام‌پد یا صفحه کلید عددی است. این موضوع باز هم به رده تجاری لپ‌تاپ ارتباط دارد و اگر این مدل فرضا یک دستگاه خانگی بود عدم وجود نام‌پد اهمیت زیادی نداشت ولی برای یک لپ‌تاپ رده تجاری نمی‌توان به راحتی از کنار این موضوع گذشت. خصوصا اینکه این مدل یک دستگاه ۱۵ اینچی است و محدودیت زیادی برای فضای کیبورد و اندازه آن ندارد. البته می‌توان به کمبودهای دیگری مانند نبود نور پس‌زمینه برای کلیدها هم اشاره کرد که با توجه به قیمت و رده دستگاه موضوعی مهمی نیست. مانند سیار تینک پدها در پایین کیبورد می‌توان تاچ‌پد اختصاصی با سه کلید در بالا و دو کلید در پایین را مشاهده کرد. کلیدهای بالای دارای برجستگی هستند و حین کار با کیبورد نیز می‌توان از آنها استفاده کرد. البته به دلیل اندازه کیبورد، سایز این تاچ‌پد نسبت به‌ مدل‌های آیدیاپد اندکی کوچک‌تر است و در مقایسه با مدل‌هایی مانند Z580 می‌توان گفت این سایز به ۸۰ درصد اندازه اصلی کاهش پیدا کرده است. در بالای کلیدهای تاچ پد و میان دکمه‌های GHB ترک‌پوینت قرمز رنگ لنوو قرار دارد که برای جابجایی اشاره‌گر ماوس استفاده می‌شود.

امنیت

همه کاربران به ویژگی‌های امنیتی نیاز دارند ولی برای کاربران تجاری این موضوع حیاتی است. افشا یا سرقت اطلاعات مهم کسب و کار می‌تواند به راحتی یک تجارت را نابود کند و لپ‌تاپ‌هایی که برای این گروه تولید می‌شود باید توانایی‌های امنیتی قابل قبولی داشته باشد. یکی از این امکانات حسگر اثر انگشت است. از حدود سه سال پیش که استفاده از این ابزارها در لپ‌تاپ‌ها شیوع پیدا کرد مدل‌های زیادی تولید شدند که مجهز به این حسگرها بودند اما مشکل اینجا بود که استفاده از توان امنیتی این بخش، خود به دردسر دیگری تبدیل می‌شد زیرا کاربر ناگزیر بود برای احراز هویت این عمل را بارها تکرار کند. در این مدل اما می‌توان گفت توانایی شناسایی و تشخیص بطور قابل توجهی بهبود پیدا کرده و نیاز به تکرار چند باره نیست.

صفحه نمایش

نرم‌افزارهای اداری و تجاری مانند مجموعه آفیس و انواع برنامه‌هایی که برای اتوماسیون استفاده می‌شود نیاز چندانی به نمایگر قدرتمند ندارند و معمولا محتوای این نمایشگرها از متن تشکیل شده است. با این توضیج مشخص می‌شود مواردی همچون روشنایی، عمق رنگ، اشباع رنگی و کنتراست مانند مدل‌های تولید شده در سری‌های مالتی‌مدیا و گیم اهمیت ندارد. ضمن اینکه این دستگاه یکی از مناسب‌ترین قیمت‌ها را میان مدل‌های تینک‌پد دارد و با افزایش کیفیت تصویر باید از پنل‌های گران‌تر استفاده شود. در نتیجه لنوو از یک پنل با وضوح ۱۳۶۶*۷۶۸ استفاده کرده است و اگرچه می‌توان انواع محتوای تصویری را با آن مشاهده کرد اما کیفیت پنل کامل عادی است و امتیاز خاصی ندارد. اگر به سایر مدل‌های هم‌قیمت توجه کنید خواهید دید عموما در این رده قیمت، اکثرا از همین نوع پنل استفاده می‌کنند.

مشخصات فنی

رده E530 و نمونه ۱۴ اینچی آن E430 تنوع زیادی در مشخصات فنی دارند. در این مدل‌ها از سه گروه پردازنده‌های اینتل به همراه ظرفیت‌های مختلف هارد و رم استفاده می‌شود با این جال مدلی که مورد بررسی قرار گرفته مجهز به پردازنده Core i5 2450 از خانواده سندی‌بریج با چهار گیگابایت رم و یک هارددیسک ۵۰۰ گیگابایتی بوده است.

پردازنده این مدل ۲٫۵ گیگاهرتزی و دو هسته‌ای است. این مدل‌ها اوایل سال ۲۰۱۲ معرفی شدند و از نسل دوم خانواده Core هستند. به دلیل پشتیبانی از فناوری هایپرتریدینگ دو هسته فیزیکی این مدل در سیستم‌عامل به صورت چهار هسته منطقی معرفی می‌شود و علاوه بر این با کمک فناوری توربو بوست فرکانس عملیاتی آن با توجه به بار پردازشی تا ۳٫۱ گیگاهرتز افزایش پیدا می‌کند. تنها تفاوت این مدل با پردازنده بالاتر به نام  ۲۵۱۰M در عدم پشتیبانی از فناوری مجازی‌سازی VT-d است که به سیستم عامل مجازی اجازه دسترسی مستقیم به منابع سخت‌افزاری را می‌دهد البته فناوری VT-x با کاربردی مشابه در این مدل وجود دارد. نکته دیگر در مورد این پردازنده عدم پشتیبانی از TXT است که برای افزایش توان امنیتی پردازنده و جلوگیری از اجرای نرم‌افزارهای مخرب در آن، طراحی شده است.

این مدل با فناوری ساخت ۳۲ نانومتر تولید می‌شود و ۳ مگابایت کش لایه سوم دارد. در این مدل‌ها هسته گرافیکی HD Graphics 3000 بکار رفته است. این هسته گرافیکی برای اجرای انواع محتوای دو بعدی کاربرد مناسبی دارد با این حال همچنان از نسخه دایرکت ایکس ۱۰٫۱ به جای نسخه ۱۱ پشتیبانی می‌کند. در این پردازنده‌ها اینتل از یک موتور پردازش تصویر به نام کوییک‌سینک استفاده کرده است ضمن اینکه هسته گرافیکی می‌تواند از حافظه لایه سوم پردازنده بطور مشترک با هسته‌های پردازشی استفاده کند.

مدل Lenovo Thinkpad Edge E530
پردازنده Intel Core i5 2450m, 2500 MHz
تراشه مادربورد Intel Panther Point HM77
حافظه ۴ GB (DDR3-1600 DDR3 SDRAM)
کارت گرافیکی Intel(R) HD Graphics 3000
تراشه صوتی Realtek ALC269 High Definition
هارددیسک ۵۰۰ GB, 5400 RPM, SATA-II
درایو نوری Optiarc DVD RW AD-7740H
شبکه Intel Wireless-N 2230 – ۸۰۲٫۱۱N
  Realtek RTL8168/8111
  Bluetooth 4.0 Device
نمایشگر ۱۵٫۳″ (۳۴ cm x 19 cm)
نسبت تصویر ۱۶:۹
گاما و وضوح ۱۳۶۶ x 768 – 2.20
پورت تصویری HDMI – VGA
پورت USB 3XUSB3.0-1XUSB2.0
وزن ۲٫۴۳ کیلوگرم

جمع‌بندی

لپ‌تاپ‌های تجاری نیازی به توان پردازش بالا ندارند زیرا اغلب برنامه‌های اداری و تجاری در فرکانس پایین با ظرفیت اندک حافظه نیز اجرا می‌شوند. آنچه در این لپ‌تاپ‌ها اهمیت دارد ظاهر بدنه، ویژگی‌های امنیتی، ورود ساده اطلاعات و دوام دستگاه است. در این بررسی برخی محدودیت‌های دستگاه مطرح شدند و مواردی مانند اسپیکر، نام پد و صفحه نمایش را به عنوان دو ایراد اصلی برای این مدل عنوان کردیم با این حال باید گفت تمام این ویژگی‌ها، زیرمجموعه‌ای از قیمت دستگاه هستند و زمانی که یک مدل را نقد می‌کنیم نمی‌‌توان این مساله را نادیده گرفت. ذکر این موارد صرفا برای آشنایی کاربر با مشخصات دستگاه است و زمانی که قیمت را وارد این نقد کنیم، این محدودیت‌ها عملا بی‌معنی خواهند بود. تینک‌پد Edge E530 یکی از مدل‌های مقرون به صرفه است و با اینکه در آن از قطعات جدید مانند پردازنده‌های نسل سوم یا ایوی‌بریج استفاده نشده است اما توان پردازش نسل سوم هم تفاوت محسوسی نسبت به این مدل‌ها ندارد. با این توضیحات می‌توان این مدل را یکی از قیمت‌های مقرون به صرفه در بازار لپ‌تاپ توصیف کرد.

گرد آوری و تالیف : Laptop Media

به اشتراک بگذارید!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn