جستجوگر مطالب

صفحه اصلینقد و بررسیارتقا پردازنده در لپ‌تاپ‌ها

ارتقا پردازنده در لپ‌تاپ‌ها

با افزایش عمر دستگاه و کاهش کارایی آن یکی از پیشنهادهای موجود، تغییر CPU لپ‌تاپ به یک مدل قوی‌تر است. بر خلاف دسکتاپ‌ها، تغییر پردازنده در تجهیزات همراه مثل لپ‌تاپ دارای پیچیدگی‌های بیشتری است و معمولا توصیه نمی‌شود با این حال اگر قصد تغییر پردازنده را دارید بهتر است قبل از آن، این مطلب را مطالعه کنید.

روش نصب

پردازنده‌ها به دو صورت روی لپ‌تاپ‌ها نصب می‌شوند. روش اول اتصال دایمی به مادربورد است که از طریق اتصال مستقیم پین‌های پردازنده به مادربورد انجام می‌شود و در این حالت جداسازی پردازنده کار بسیار دشواری است ضمن اینکه به دلیل تعداد زیاد پین‌ها در این قسمت، حرارت لازم برای ذوب‌کردن لحیم پایه‌ها می‌تواند به مادربورد آسیب برساند. روش دوم استفاده از سوکت‌ها است که در چند سال اخیر بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد ولی هنوز هم تمام سازندگان از آن استفاده نمی‌کنند. در این وضعیت پردازنده داخل یک سوکت نصب و ارتباط با مادربورد از طریق این سوکت انجام می‌شود. در نتیجه تغییر این پردازنده‌ها بسیار ساده‌تر است. معمولا مدل‌های ارزان قیمت به دلیل هزینه سوکت و موارد دیگر از این روش استفاده نمی‌کنند. در اولترابوک‌ها و لپ‌تاپ‌هایی که دارای سایز و ضخامت کوچک هستند هم این روش کمتر مورد توجه است.

مدل پردازنده

در یک گروه مشخص از پردازنده‌ها نمی‌توان تمام مدل‌ها را برای تغییر پردازنده استفاده کرد و عملا گزینه‌های محدودی وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است یک لپ‌تاپ با پردازنده Core i5‌ فقط از تعداد محدودی از مدل‌های همرده خود پشتیبانی کند و امکان ارتقای آن به یک پردازنده Core i7 از همان خانواده وجود نداشته باشد. پردازنده های رده کم‌مصرف که با پسوند U شناخته می‌شوند و در رده ایوی‌بریج‌ها دارای توان ۱۷ وات هستند جایگزین‌های بسیار محدودی دارند. در نتیجه امکان استفاده از i3 2310M به جای i3 2310U وجود ندارد.

سازگاری پردازنده

پردازنده و مادربورد در لپ‌تاپ‌ها باید کاملا با یکدیگر سازکار باشند. این سازگار شامل ویژگی‌های فیزیکی مثل سوکت است و ویژگی‌های فنی مانند توان مصرفی و فرکانس باس (FSB در مدل‌های قدیمی و BCLK در مدل‌های جدید) را هم شامل می‌شود. در اغلب مدل‌های فعلی که با پردازنده ایوی‌بریج و مادربوردهای مجهز به چیپست HM65 تولید می‌شوند برخی از پردازنده‌‌ها با سوکت ۹۸۸ B rPGA سازگار هستند و برخی دیگر از پردازنده‌های قابل نصب روی سوکت ۹۸۸ A rPGA پشتیبانی می‌کنند.

معمولا مادربوردها در یک رده پردازنده از تعداد محدودی از مدل‌ها پشتیبانی می‌کنند و در نتیجه ممکن است پردازنده فعلی، آخرین مدل قابل نصب روی لپ‌تاپ باشد. اطلاع از این موارد نیز کار آسانی نیست و اگر در دفترچه راهنما این اطلاعات ذکر نشده باشد باید از کارشناسان شرکت تولیدکننده بپرسید. در دسکتاپ‌ها می‌توان این مشکل را با تعویض مادربورد حل کرد ولی در لپ‌تاپ‌ها هر مدل مادربورد برای یک شاسی خاص ساخته می‌شود و تغییر آن به راحتی امکان پذیر نیست. مشکلات نرم‌افزاری در بایوس سیستم‌ها می‌تواند سازگاری پردازنده و مادربورد با دیگر قطعات را مختل کند بنابراین پس از ارتقا پردازنده باید بایوس دستگاه به روز شود. مشکل اینجا است که تولیدکنندگان گاهی از ارایه نسخه جدید بایوس برای ارتقا موارد سخت‌افزاری صرف‌نظر می‌کنند.

تهیه پردازنده

بعد از اینکه مشکل سازگاری با مادربورد و سوکت CPU ‌حل شد، مشکل بعدی پیدا کردن یک پردازنده مناسب برای لپ‌تاپ است. معمولا پردازنده‌ها دارای عمر بالایی هستند ودوام آنها باعث می‌شود کمتر دچار ایراد و خطا شوند. در نتیجه اغلب مراکز تعمیر و خدمات نیازی به تهیه پردازنده ندارند و پیدا کردن یک پردازنده مناسب کار دشواری است تا حدی که چاره‌ای جز انتخاب یک مدل دست دوم نخواهید داشت و اگر این مدل پیدا شود میزان اختلاف کارایی آن با پردازنده فعلی نیز اهمیت دارد. زمانی که یک پردازنده ۲۰ درصد سریع‌تر از مدل فعلی باشد لزوما به این معنی نیست که توان پردازش دستگاه شما نیز ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. شاید این اختلاف کارایی در حد دردسرهای تعویض پردازنده نباشد. موضوع هزینه یکی دیگر از مشکلات تهیه پردازنده است زیرا این مدل‌ها معمولا با قیمتی بالاتر از بهای استاندارد پردازنده به فروش می‌رسند. اگر سیستم خنک‌کننده فعلی امکان پشتیبانی از یک مدل بالاتر را هم نداشته باشد لازم است یک خنک‌کننده جدید تهیه شود که همین مشکلات پردازنده را می‌توانید برای آن هم در نظر بگیرید.

گرد آوری و تالیف : Laptop Media

به اشتراک بگذارید!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn